A következő címkéjű bejegyzések mutatása: remény. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: remény. Összes bejegyzés megjelenítése

2025. november 17., hétfő

Káli László: Jó lenne

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Káli László:
Jó lenne
 
Majd ugye jössz megint!? Ahogyan jön a gondolat,
betoppansz megint, elhoz hozzám egy boldog pillanat.
És ugye egyszer úgy érkezel, hogy nem mész többé el?
És ugye én leszek, én lehetek, ki boldoggá tesz Téged?
 
Jó lenne megint Veled! Mint abban a percben, amikor
még fogtam a szemed, és néztem a kezed, ahogyan lassan
elengeded szemem tükréből a szivárványszín könnycseppet.
És én a lelkem csókoltam szép szádra abban a pillanatban.
 
Jó lenne összebújni! Mint két vadgalamb a hólepte faágon
egy téli hajnalon. Mint két testvér... Mint anyához gyermeke,
mint tenyér simul a tenyérbe, ahogyan csak Te tudsz bújni,
pihegve, szerelmesen a vállamra, gondokat messzi kergetve.
 
Szeretni egymást. Kéz a kézben sétálni a végtelenbe s vissza.
Levenni válladról a terhet, könnyíteni mindazon, amin lehet,
ami bánt. Hogy ne csillogjon gyémánt könnyed soha többé!
Hogy ne fájjon, ami most még fáj, s minden rosszat elfeledj.
 
Majd ugye jössz megint?! Miképpen az álom érkezik.
És nem kell, hogy keresselek úttalan utakon még mindig,
hanem itt leszel, és maradsz. Nem többre, csak álomnyi életre.
Akár ölelkező szobrok, mozdulatlan eggyé leszünk ezer évre.
 

2025. július 8., kedd

Talán egy nap újra látlak...

 

Talán egy nap újra látlak,
Magamhoz foglak ölelni,
Hallani fogom a hangod,
újra megtalálom a mosolyod.. .
... Talán egy nap..
De ma esküszöm
nincsenek szavaim
hogy elmagyarázzam, mennyire
vigasztalhatatlanul
Hiányzol ...
 
 
-Riem Franca
 

2025. június 16., hétfő

Mindig van remény az újrakezdésre...

 

"Azt hiszem az élet attól olyan szép, hogy minden nap újra lehet kezdeni. Mindig van egy új esély. Mindig kisüt a nap, és van új remény. Szerelemre, gyógyulásra, megnyugvásra, kalandokra, bármire amit csak szeretnél. Csak hinni kell benne. Nem kell tenni semmi mást, mint rácsodálkozni minden egyes reggel, hogy levegő jut a tüdőnkbe, fény az ablakunkba, és hogy megélhetjük a csodát, amit úgy hívnak: élet. Mindig van remény az újrakezdésre, a könnyeket felváltja a csendes megnyugvás, tudunk még örülni a virágok illatának, a madarak énekének, bárminek, amibe bele lehet kapaszkodni. Csak hinni kell. Menni fog."

2025. május 16., péntek

Megszépül a világ...

 

Az élet nehéz, de vannak napok, amikor könnyebb. Ilyenkor mindent másképp látunk. Színesebb lesz a világ, jobbak lesznek az emberek, kisüt a nap, és szívünkben megérezzük a Jóisten mosolyát. Lesz hitünk, reményünk, bizalmunk és átölel minket szeretet. Megszépül a világ, mert a szeretet képes ezernyi dolgot pótolni az életünkben. Lágyan beleolvadunk a hála felemelő érzésébe, és megengedjük neki, hogy a boldogság útjára vezéreljen.
 
 
(Deverdics Éva)

2025. február 10., hétfő

Körmendi Gitta: MEGÉRTE!

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Körmendi Gitta: MEGÉRTE!
.
Ha csak egy ember is megfogja a kezem,
érti, amit mondok, és lépni mer velem,
hogyha lelkéig ér szívem üzenete,
én a csillagokig is elmegyek vele.
.
Hogyha akad, aki elfogadott engem,
azért, mert magára ismerhetett bennem,
könnyet csalt szemébe a szomorúságom,
az már érez engem, övé a világom.
.
Ha van olyan, aki együtt örül velem,
szívében átéli azt, ami jó nekem,
az már tudja, milyen az én boldogságom,
annak odaadom összes gazdagságom.
.
Hogyha akad, aki megszeretett engem,
engedett magához egész közel lennem,
övé a hűségem, övé a bizalmam,
érte menedékké válok a viharban.
.
Ha van, kinek arcán a mosolyom ragyog,
megéltünk egy meghitt, tiszta pillanatot,
magunkat feledve egyek tudtunk lenni,
azt szabaddá teszem, hogy hű tudjon lenni.
.
Ha van, ki elhiszi, hogy annál több vagyok,
amennyit magamból most megmutathatok,
s magához öleli határtalanságom,
az már elért oda, hová magam vágyom.
.
Hogyha bármikor is gyógyír volt a szavam,
én voltam a vigasz és az áldás magam,
hogyha bármily rútat széppé tudtam tenni,
akkor már azt mondom: hasznos volt itt lenni.
.
Ha egy valakit is átölelt a béke,
remény ébredt újra szomorú szívébe’,
s reményteli szívvel nézett fel az égre,
nem éltem hiába. Akkor már MEGÉRTE!
 

2025. február 2., vasárnap

A legnehezebb nap is rejt valami kincset...

 

A február egyszerre hozza el a tél csendjét és a tavasz közeledtét. Kint még hidegen indul a reggel, de a nap már egyre többször előbújik, melengeti szívünket, emlékeztetve arra, hogy a remény mindig fényesen ragyog. Így van ez az életünk különleges helyzeteiben is: néha úgy tűnik, hosszú a tél, de mindig ott él a remény a szívünkben, hogy előbb-utóbb megérkezik a feloldozás, a valamivel könnyebb időszak. A várakozás, vágyakozás mellett azonban ne felejtsünk el hálát adni a jelen pillanatban megélt örömökért és ajándékokért! A legnehezebb nap is rejt valami kincset, csak nyitott szívvel kell járnunk, hogy rátaláljunk.

 

2025. január 20., hétfő

Isten szeretete...

 

Isten szeretete olyan, mint a hajnal első fénye: csendesen, mégis végtelen erővel tölti meg a szívet reménnyel.
Ő soha nem hagy magadra, minden terhedet ismeri, és minden könnyedet látja.
Minden próbatétel egy rejtett ajándék, amely a lelkedet formálja és közelebb visz az Ő békéjéhez. Amikor a félelem kopogtat, emlékezz: az Ő kezében minden akadály híd lesz, minden fájdalom tanítás, és minden kétség válaszra talál.
 
Csak bízz benne, mert az Ő szeretete az, ami soha nem fogy el, és soha nem hagy el téged.
 
(Lupás Adrienn)

2025. január 4., szombat

És jöjjön bárhogy, legyen bárhogy, hidd el, készen állunk! Mindannyian!

 

"Egy év... Kimondva mennyire kevés, de mennyi gyötrelem, mennyi könny, és akarat kellett hozzá. Istenem. Ha belegondolok hányszor éreztük azt mindannyian, hogy hagyjuk az egészet a fenébe. Nem küzdünk és nem görcsölünk, legyintettünk, nem ér annyit az egész, majd ugyanezzel a lendülettel tért vissza az erő. És mentünk tovább. Mert hittük, hogy menthető, az élet, a kapcsolat, a jövő. Hittük és tudom, ma is ezt tesszük. Díszítünk, vagy csak csendesedünk, várunk, és tudjuk, hogy van tovább. Mert egy éve más volt, és jövőre ismét újba öltözik majd a világ. De várjuk, vagy akarjuk, tudjuk, oly mindegy, mert érkezik. És jöjjön bárhogy, legyen bárhogy, hidd el, készen állunk! Mindannyian!
 
(Todorovits Rea)

2024. december 25., szerda

A szív csendes csodája...

 

Karácsony nem csupán az ünnepi fények és ajándékok ideje, hanem a szív csendes csodája: a szeretet, a hit és a remény újraszületése bennünk és egymásban.
 
Életfestők

2024. december 20., péntek

Kívánom, hogy ismerd meg a jó szó erejét...

 

Kívánom, hogy ismerd meg a jó szó erejét mert melegség van benne és hazavisz a szeretethez. Reményteljes energiát ad, más színben tünteti fel a világot. Kapcsolódást teremt, mosolyra késztet, a jóság irányába mutat. Csoda születik általa. Reményvesztett pillanatokban képes mindent megváltoztatni. Megvigasztal. Egy jó szótól útnak tudunk indulni újra, mert lesz tőle hitünk és reményünk. Kiszellőzik tőle a lélek. Ellát védelemmel és örömmel. Egy jó szó megmutatja, hogyan érdemes élni. Bátorít. Magában hordozza az élet értelmének üzenetét. A jó szó egy értékes kincs, melyet szét kell szórni és tovább kell adni.
 
(Deverdics Éva)

2024. december 19., csütörtök

Csabai Lajos: Te csak légy jó

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Csabai Lajos: Te csak légy jó
 
Bár körülötted millió kapzsi
Hajszolja a pénzt, míg lát
S nem látja meg, mint nyílik
A réten ezer virág
Te csak légy jó, és Isten megáld.
 
Bár bűnözők hada vallja
Csak egy nap a világ
Ha elveszik mindened
Hisz nem számít sem ember, se család
Te akkor is légy jó, és Isten megáld.
 
Ha úgy érzed is olykor
Nem süt a nap reád
Jogosan zúgolódsz
Panaszra nyílik szád
Te akkor is légy jó
Bízzál, és Isten megáld
 
Bár néha reményed
Már-már veszni látszik
Szívedben a hit is olykor inog már
Te akkor nyerj erőt újra
S meglátod: Isten megáld
 
Ha majd az évek messze szállnak
S nem várnak házadban kincsek terád
De száz jó tettedért
Ezer jó szót kapsz majd
Akkor lelked nyugalmával
Az Isten megáld.
 

Soha ne hagyd kihunyni ...


 
"Soha ne hagyd kihunyni a remény, a bizalom, a tettvágy, a szeretet és a jóság lángjait. Amikor minden sötétbe borul, ezek lesznek a lámpásaid."
 
(Kováts Róbert)

2024. december 15., vasárnap

Ma van örömvasárnap!

 

Advent harmadik vasárnapján az öröm gyertyája ég.
Ennek örömére kívánom, hogy hidd el, hogy minden rossznak vége szakad egyszer. Hogy hidd el, te is megérdemled az élet sava-borsát. Megérdemled, hogy emelt fejjel és tiszta szívvel benne lehess az életedben. Hidd el, hogy csodákra vagy képes. Hogy képes vagy derűt, vidámságot és játékosságot sugározni a környezeted felé. Lásd, hogy jó érzéseket tudsz adni másoknak és önmagadnak. Megérdemled, hogy belekóstolj a boldogságba. Megérdemled, hogy olyan élményekbe tudj belekapaszkodni, melyeket eszed ágában sincs többé elereszteni. Kívánom, hogy legyen hited a tökéletes pillanatokban, melyek tele vannak fénnyel, derűvel és szép reménnyel. 
 
(Deverdics Éva)

2024. december 2., hétfő

A Mikulás a gyermekkor varázsát hordozza magában...

 

Mikulás közeledtével feltehetjük a kérdést: Miért jó, hogy van Mikulás?
A Mikulás nemcsak egy kedves, piros ruhás öregapó, hanem mélyebb jelentéssel is bír, amely gyerekek és felnőttek számára egyaránt örömet és tanulságot hoz.
 
Íme néhány ok, amiért jó, hogy van Mikulás:
 
1. Az ajándékozás öröme
 
A Mikulás a nagylelkűség és az önzetlen ajándékozás szimbóluma. Arra emlékeztet, hogy milyen jó érzés adni – nemcsak tárgyi ajándékot, hanem szeretetet, figyelmet és időt is.
 
2. A gyermeki csoda világa
 
A Mikulás a gyermekkor varázsát hordozza magában. Az ő történetei, a titokzatosság és az éjszaka alatt rejtélyesen megjelenő ajándékok izgalmat hoznak a kicsik életébe, és életben tartják bennük a hitet a csodákban.
 
3. Az emlékeztető a jóra
 
A "jóság jutalma" üzenete egyszerű, mégis erős. A Mikulás arra tanítja a gyerekeket (és a felnőtteket is), hogy a jóság, a kedvesség és a helyes cselekedetek mindig értéket képviselnek.
 
4. Kapcsolódás a hagyományokhoz
 
A Mikulás ünnepe szoros kapcsolatban áll a Szent Miklós püspök legendájával, aki a szegények és rászorulók iránti nagylelkűségéről volt híres. Így a Mikulás nemcsak szórakozás, hanem kulturális és vallási hagyományaink része is.
 
5. A közös élmények fontossága
 
Mikulás napja alkalmat ad arra, hogy a családok együtt legyenek, közösen készülődjenek, süteményt süssenek, csizmát fényesítsenek, és örüljenek az apró meglepetéseknek.
 
6. Emlékeztet a reményre és szeretetre
 
A Mikulás szimbóluma annak, hogy mindig van valaki, aki gondoskodik rólunk, még akkor is, ha nem látjuk. Ez a gondolat a szeretet és a remény erejét közvetíti – akár gyerekként, akár felnőttként hisszük el.
 
A Mikulás több, mint egy figura; ő a jóság, az öröm és az egymás iránti törődés emlékeztetője, egy kis csillagfény a tél sötét éjszakájában. 😊
 
Életfestők

2024. december 1., vasárnap

Advent üzenete nem csupán a várakozásról szól, hanem a reményről is...

 
Advent első vasárnapja egy különleges alkalom a keresztény naptárban. Ez az a nap, amikor elkezdődik a várakozás időszaka, melynek csúcspontja a Szenteste, Jézus Krisztus eljövetelének ünnepnapja.
Szeretem ezt az időszakot. A legjobb benne, hogy nem pusztán egy-két napról szól, hanem egy egész hónapon át tart. Az adventi időszak négy héten át azt a célt szolgálja, hogy felkészítsen bennünket a karácsonyra, Jézus Krisztus születésére, az egymás és önmagunk iránt érzett szeretet befogadására.
És van még talán egy ennél is fontosabb feladata ennek az ünnepi időszaknak. Advent üzenete nem csupán a várakozásról szól, hanem a reményről is. A világban tapasztalható sok nehézség és szenvedés ellenére advent arra emlékeztet minket, hogy a szeretet, a béke és a megváltás reménye mindig velünk van. Az adventi időszak arra hív minket, hogy lelassítsunk, és figyeljünk oda a belső hangunkra, hogy mi is fel tudjunk készülni a karácsonyi csodára, Jézus születésére.
Éppen ezért ma egyetlen dolgot tanácsolok nektek: álljatok meg, vagy legalább lassítsatok és kicsit figyeljetek oda önmagatokra, meg azokra, akiket szerettek.
Csináljatok olyasmit, ami örömet okoz. Ami felölt. Ami ünnepi hangulatba hoz.
Bármit csinálhattok, amitől nektek ünnep az ünnep. Nem kell ahhoz lágy dallamok mellett gyertyát gyújtani, hogy érezzük az advent szellemét. Ha nektek éppen egy kirándulás hozza meg az ünnepi hangulatot, akkor az kell, hogy a program legyen. Ha egy bevásárlóközpontban válogatnátok ajándékot, abban sincs semmi kivetnivaló. Ha megcsinálnátok az első próba sütéseket a karácsonyi sütikhez, vagy csak simán egész nap a kanapén henyélnétek a szeretteitek társaságában, az is tökéletes program. A lényeg, hogy olyasmit csináljatok, amihez kedvetek van, s hogy mindezt akkor is megengedjétek magatoknak, ha alapesetben feszítenek az egyéb irányú kötelességek.
Mikor máskor legyen az ember egy kicsit nagyvonalú önmagával, ha nem az adventi időszakban? Mikor szeressük jobban magunkat? Mikor szánjunk végre több időt a szeretteinkre? Mikor vegyük, együk, tegyük meg azt amit máskor halogatnánk?
Az Advent számomra a megérdemelt boldogságról szól. Arról a boldogságról, amit csak mi magunk teremthetünk meg, ha elhisszük, hogy méltók vagyunk rá.
Kívánom, hogy mindenki kellő szeretettel forduljon ma és a következő egy hónapban önmagához, meg másokhoz, s hogy találjuk meg magunkban a nagyvonalúságot mindenki, így önmagunk felé is!
 
~ F. J. ~

Az ünnep fénye már átszűrődik az idő fátylán...

 

Az ünnep fénye már átszűrődik az idő fátylán, s lelkünk mélyén feléled a remény. Most, mikor ég és föld között átsuhan az angyalok szelíd üzenete, álljunk meg egy pillanatra, és engedjük, hogy a hála és az emlékezés ereje átöleljen minket.
 
Az élet áldott ajándék. Az örömben és a bánatban, a találkozásokban és az elengedésekben egyaránt ott van a szeretet rejtett tanítása. Ha gyászolunk, ha hiányt érzünk, emlékezzünk arra, hogy minden búcsú egyben egy új kezdet is. Akik elmentek, most már a fény világában élnek, és onnan küldik ránk a szeretetüket. Nem szűnnek meg velünk lenni, hiszen a lélek határai nem ismernek távolságot.
 
Kérjük most az Ég áldását, hogy begyógyítsa szívünk sebeit. Hadd hozza el számunkra a békét, a vigasztalást, és a reménységet. Legyen bennünk erő az élet mindennapi ajándékainak meglátására: egy mosolyban, egy ölelésben, a gyertyaláng táncoló fényében.
 
Áldás legyen azon, aki most fájdalmat hordoz. Áldás legyen azon, aki reménykedik, és azon is, aki még nem találja az utat a fényhez.
 
Vigasz a léleknek

2024. november 23., szombat

A jó lelkű ember az...

  

A jó lelkű ember az, aki észreveszi a fájdalmat mások szívében, és csendben segít.

Az ő jelenléte olyan, mint a meleg fénysugár a hideg téli reggelen – erőt ad, reményt hoz, és a legnagyobb ajándéka a világ számára.”
 
(Lupás Adrienn)

2024. október 31., csütörtök

Az élet emlékeztet

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Az élet emlékeztet
 
A türelem meglátogatott,
És emlékeztetett,
Hogy a jó dolgok idővel érnek be,
És lassan, szilárdan növekednek.
 
A béke meglátogatott,
És emlékeztetett,
Hogy nyugodt maradhatok az élet viharaiban,
Függetlenül a körülöttem dúló káosztól.
 
A remény meglátogatott,
És emlékeztetett,
Hogy jobb idők várnak rám,
És mindig ott lesz, hogy vezessen és felemeljen.
 
Az alázat meglátogatott,
És emlékeztetett,
Hogy ezt nem azáltal érhetem el,
Ha lekicsinyítem magam,
Hanem ha a világ szolgálatára és mások felemelésére összpontosítok.
 
A kedvesség meglátogatott,
És emlékeztetett,
Hogy legyek gyengédebb, megbocsátóbb és együttérzőbb önmagammal
És a körülöttem lévőkkel.
 
Az önbizalom meglátogatott,
És emlékeztetett,
Hogy ne rejtegessem vagy fojtsam el tehetségemet és képességeimet,
Csak azért, hogy mások jobban érezzék magukat,
Hanem fogadjam el mindazt, ami engem egyedivé tesz.
 
A fókusz meglátogatott,
És emlékeztetett,
Hogy mások bizonytalansága és ítéletei nem az én problémáim,
És figyelmemet újra magamra kell irányítanom.
 
A szabadság meglátogatott,
És emlékeztetett,
Hogy senki sem irányíthatja az elmém, gondolataim és jólétem,
Csak én.
 
És a szeretet meglátogatott,
És emlékeztetett,
Hogy nem kell másokban keresnem,
Hiszen bennem lakozik.
 
(Tahlia Hunter)

2024. október 18., péntek

Kövesd a szívedet!

 

Sokszor azért nehéz kitartónak lennünk az utunk során, mert mindig jön valami „odakintről”, ami kibillent, megingat a szerelmünk iránt érzett hitünkben, bizonyosságunkban.
Jön valaki a környezetedből, a családodból, vagy épp a barátnőd az, aki elbizonytalanít, mert azt állítja semmi értelme várnod rá! Azt állítják, aki szeret, az nem megy el, és nem taszítja el a másikat. Azt mondják, „a felmelegített káposzta” már soha nem lesz finom.
 
Majd egy másik alkalommal, hallasz egy pletykát valakitől, aki hallotta, hogy már mással van együtt, és te teljesen kétségbe esel, azt hiszed, akkor már nincs remény.
 
Vagy elmész egy látóhoz, asztrológushoz, bárkihez, csak mondja már meg valaki, hogy Ő e az igazi ikerlángod. Ha azt mondják neked, hogy nem, akkor teljesen kétségbe esel, és netán még le is mondasz róla.
 
Vagy éppenséggel pont a férfi az, aki elbizonytalanít, mert le akar beszélni magáról, vagy leráz.
A nő sokkal hamarabb érzi, hogy ezt a férfit kereste mindig is. A férfi is érez hasonlót, de neki bizonyítékokra van szüksége a nőtől, ezért ne hagyd hogy lebeszéljen magáról!
 
Odakint a világban zűrzavar uralkodik: tele információáradattal, káosszal, rengeteg ingerrel. A külvilág mindig olyan, mint egy nagy, háborgó tenger!
Az a nagy feladatunk az életben, hogy mindig próbáljunk meg a nyugodt vízen maradni, ami bennünk van, mélyen!
 
Kövesd a szívedet! Ne hagyd, hogy a külvilág felborítsa a benned lévő mély szeretetet, és bizonyosságot, amit iránta érzel! Nem hagyhatod!!!
 
(Gelei Anett)

A Remény és kitartás üzenete, egy átalakuló világban...

 

A Remény és kitartás üzenete, egy átalakuló világban:
 
Valami megváltozott. Érezni lehet a levegőben, látni az arcokon, hallani az utcák zajában. A világ furcsa hely lett, átalakulóban van minden, amit eddig ismertünk. Az emberek kérdéseket tesznek fel, válaszokat keresnek, de sokszor csak a bizonytalanság marad. Néha úgy tűnik, mintha a dolgok szétesnének körülöttünk. A régi rend, a megszokott struktúrák lassan eltűnnek, és mindannyian érezzük, hogy valami új van születőben, de még nem tudjuk pontosan, mi lesz az.
 
Ezekben az időkben könnyű elveszíteni a reményt, könnyű bezárkózni, magunkra maradni a félelmeinkkel és kérdéseinkkel. De van valami, ami mindig itt van, és ez az egymásba vetett bizalmunk. Ha segítjük egymást, ha képesek vagyunk megfogni egymás kezét a legsötétebb órákban is, akkor van esélyünk egy jobb jövőre. A világ most lehet, hogy furcsa és kiszámíthatatlan, de mi vagyunk azok, akik meghatározhatjuk, hogyan lépünk tovább.
 
A nehéz idők arra emlékeztetnek minket, hogy nem vagyunk egyedül. Még ha el is különítve érezzük magunkat, a közös célok, az emberi kapcsolatok összekötnek minket. A világ sokféleképpen átalakulhat, de az, hogy törődünk egymással, nem változik. A közös kitartás, az, hogy meghallgatjuk egymást, és támogatjuk a másikat, az igazi erőnk. Ez nem egyedül az egyének harca, hanem egy közös út, amit együtt járunk végig.
 
Most, amikor minden bizonytalan, emlékeznünk kell arra, hogy az egyén ereje sokszor a közösségben található meg. Ha összefogunk, ha egyetlen célra fókuszálunk – hogy jobbá tegyük a jövőt – akkor együtt képesek leszünk kitartani. Az együttérzés, a szeretet és a remény mindig erősebb, mint a félelem és a zavar. Együtt könnyebb megbirkózni a nehézségekkel, és ha közösen lépünk előre, akkor minden változás új lehetőségeket is hozhat.
 
A jövőnket közösen építjük, és bár most nem látjuk tisztán, hogy mi vár ránk, mindig ott van az esély, hogy jobbá tegyük azt. Törődjünk egymással, álljunk ki egymásért, mert így minden hullámvölgyben ott lehet a remény, hogy a vihar után tisztább lesz az ég, és újra felragyoghat a fény. A világ most talán furcsa és kihívásokkal teli, de bennünk van az erő, hogy a változásban is megtaláljuk az esélyt, és hogy együtt jobbá tegyük mindannyiunk jövőjét.
 
jegyzet, EnigmaZoli